Finał XVII Edycji

Rodzinne

Po raz 17. jurorzy wskazali najlepszych młodych reportażystów w Polsce. Przyjechali z Białegostoku, Jarosławia, Radomia, Radomska, Tarnowskich Gór, Krakowa i Wolsztyna. Oto oni:

Wyróżnieni:

– Wiktoria CałusNie wiem, jak będzie w tym ciągłym pędzie, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Radomsku (nauczycielka – Aneta Jędrzejczyk)

… za to, że nie biadoli, ale wzięła się z życiem za bary i próbuje sobie jakoś radzić. A między pracą w lodziarni i rozkładaniem towaru na półkach w markecie zdążyła napisać jeszcze ciekawy portret energicznej nastolatki, taki z biglem.

Sylwia KorfantyUciekający pan Piotr, I LO w Tarnowskich Górach (nauczycielka – Sylwia Krakowska)

… za to, że w lekki sposób udało się jej opowiedzieć o poważnych sprawach.  Opowiada o faktach, a czytelnik sam może wybrać, który z bohaterów jest dla niego bliższy, z kim się utożsami.

Magdalena Skawina, Nie umieram, I LO w Jarosławiu (nauczycielka – Danuta Matusz)

… za wrażliwość i szczerość w mówieniu o starości, fizjologii i duchowości, patchworku wspomnień, bezczasie, ciszy, samotności i chwilach bliskości; za odwagę podjęcia tematu i poszukiwania formalne.

Amelia PudzianowskaUpadł anioł, III LO w Radomiu (nauczycielka - Urszula Staniewska)

…za literacki język, wyobraźnię, która wyczarowuje nierzeczywistą atmosferę; refleksyjność i dostrzeżenie w banalnym temacie możliwości kreacji (mimo że nie realizuje konsekwentnie reguł reportażu).

Nagrodzeni:

Nagrodą Wojewody Dolnośląskiego - Julian Frysztacki Bajzel na grudzie, II LO w Krakowie (nauczycielka – Katarzyna Kamizela);

…za reporterską dociekliwość i konsekwencję w dokumentowaniu tematu pozostałości po śląskiej kopalni Mysłowice. I wytrwałość! Julek startował w konkursie po raz trzeci (otrzymując dotąd wyróżnienia) i obiecał sobie, że jeśli nie dostanie w tej edycji  nagrody, zostanie w liceum jeszcze rok.

Nagrodą Dolnośląskiego Kuratora Oświaty  - Ewa ChybinSolo dios basta…, LO w Wolsztynie (nauczycielka – Katarzyna Lulkiewicz);

…za to, że potrafi słuchać ludzi, oddaje głos swoim bohaterom, a jednocześnie jest wobec nich wyrozumiała i nie ocenia podjętych przez nich decyzji.  Potrafiła pokazać różnorodność ludzkich postaw. Z powodów dogmatycznych księdzem raczej nie uda jej się zostać, ale dobrą reporterką być może kiedyś zostanie.

Nagrodą Prezydenta Wrocławia - Agnieszka Winiarska Humanitarny odruch w sercu każdy przecież ma, I LO w Jarosławiu (nauczycielka – Danuta Matusz);

…za poszukiwania gatunkowe, wyrazisty styl, dojrzałość w pisaniu o trudnym temacie, umiejętność ukrycia siebie, dobrze rozumianą emocjonalność, panowanie nad kompozycją.

Nagroda Dyrektora Departamentu Edukacji -  Aleksandra Fiłonowicz Za co jesteś?, LO nr IV w Białymstoku (nauczycielka – Dorota Bielicka);

…za szczerość i wrażliwość w pokazaniu trudnego doświadczenia pobytu młodych ludzi w szpitalu psychiatrycznym.

Nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego - Wiktoria KrzywonosPodpalając ocean, I LO w Jarosławiu (nauczycielka – Danuta Matusz);

…za to, że poszła między ludzi, potrafiła słuchać,  wyostrzyć zmysły i wrażliwość. Wszystko opisała tak, że rzeczywistość nie jest papierowa, tylko wyraźna i namacalna, a jej bohaterowie naprawdę obecni. 

Wiktoria Krzywonos otrzymała również specjalną Nagrodę Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr X! Wręczała ją dyrektor Ewa Piwnik, która interesująco skomentowała reportaż, a potem - wręczając jako podziękowania i gratulacje dyplomy i książki opiekunom - podkreśliła, jak ważny jest trud nauczycieli, którzy pracują z młodymi ludźmi.

Patroni konkursu obdarowali młodych ludzi cennymi nagrodami (tabletami, smartfonami i innymi akcesoriami elektronicznymi).  Wydawnictwa – jak co roku – obsypały książkami zdolnych licealistów i ich nauczycielki-mentorki. Wszyscy finaliści zostali wyróżnieni również szczególnym upominkiem – biżuterią  zaprojektowaną i wykonaną przez p. Sławomira Dereckiego, artystę jubilera, który dodatkowo ugościł nas na warsztatach w swojej galerii w Sky Tower (zobacz: derecki.art.pl) . Zobaczyliśmy, jak powstaje jubilerskie dzieło sztuki.

Tak więc po finale w Firleju czekały jeszcze inne atrakcje: warsztaty z jurorami, zwiedzanie  Muzeum Teatru, koncert w Narodowym Forum Muzyki… A potem wieczorne spacery po Wrocławiu aż do Schroniska Tumskiego, uroczego miejsca w sercu miasta, gdzie wreszcie goście mogli odpocząć po dniu pełnym wrażeń.

Wyróżnieni i laureaci zbierali  siły, by  od 10.00 w Dziesiątce uczestniczyć w spotkaniu z  dr. hab. prof. UWr Arkadiuszem Lewickim (jurorem Turnieju), który opowiadał „Jak mówić o miłości…”

Nie byłoby mowy o nagrodach dla wyróżnionych, noclegach, posiłkach i płatnych atrakcjach bez wieloletniego przyjaciela i darczyńcy, p. Dariusza Sobiczewskiego.

Turniej Reportażu ma wielkie szczęście, że od lat medialnie opiekuje się laureatami „Gazeta Wyborcza” publikująca ich teksty; że wspiera go wspaniałe jury: dr Jędrzej Morawiecki - przewodniczący, Aneta Augustyn, Magdalena Skawińska, Joanna Frydryszak, Robert Chmielewski, prof. Arkadiusz Lewicki; wagę reportażu i ludzi, którzy się z nim mierzą, cenią władze oświatowe, władze miasta i województwa.

Dziękujemy i do zobaczenia za rok!

Licznik odsłon: 3783
2021  Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej   globbersthemes joomla templates