Edycja XXII
"Ten konkurs powstał ze znużenia szkolnymi schematami oraz z przekonania, że są uczniowie, którym chce się wyjść poza obowiązkowe wypracowania i sięgnąć po reportaż."
Słowami autorki i organizatorki Turnieju Ewy Obary Grączewskiej zaczyna się notatka prasowa, która ukazała się 28.01.2023 na łamach portalu internetowego wrocławskiej Gazety Wyborczej. Wtedy poznaliśmy pierwszą część werdyktu jury XXII edycji Turnieju Reportażu.
Gala finałowa XXII Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej odbyła się 09.03.2023 o g. 11:00 w Sali Kameralnej Zachodniej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Galę przygotowali i poprowadzili uczniowie X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu.
Relacja z gali pojawiła się dzień później na portalu internetowym wrocławskiego Gazety Wyborczej.
Spośród prac nadesłanych z całej Polski, jury w składzie Jędrzej Morawiecki (przewodniczący), Aneta Augustyn, Joanna Kuciel-Frydryszak, Magdalena Skawińska, Robert Chmielewski i Arkadiusz Lewicki, postanowiło przyznać następujące nagrody:
Nagroda ufundowana przez Prezydenta Wrocławia
Z protokołu jury: „za znalezienie ciekawej bohaterki, której opowieść przybliża losy polskich i ukraińskich Żydów. Autorka wplata dodatkowe wątki, budując spójną i przemyślaną strukturę. Umiejętnie stosuje paralele między losem Żydów w czasie II wojny światowej a sytuacją ukraińskich uchodźców. Tekst o głębokiej, humanistycznej i antywojennej wymowie.”
Nagroda ufundowana przez Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
Z protokołu jury: „za reporterskie ucho i oko, literacką wyobraźnię i rozmach, z jakim Autorka opisuje świat wiejskiej społeczności. Za pewność i dojrzałość, z jaką kreśli sylwetki swoich bohaterów, a także umiejętność korzystania z rozmaitych źródeł. Za świadomość, że zrozumienie teraźniejszości wymaga poznania przeszłości, ale także unikania oskarżeń.”
Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Z protokołu jury: „za włóczęgowską odwagę i wędrowny fristajl, za reportażowanie w duchu Egona Erwina Kischa, za szukanie własnej frazy w duchu Jarosława Suwińskiego, za dostrzeganie słońca tam, gdzie raczej ciemno.”
Nagroda ufundowana przez Wojewodę Dolnośląskiego
Z protokołu jury: „za interesujące studium nie tylko pojedynczego przypadku, nie tylko opis jednej z licznych szkół w Polsce, ale także ciekawy obraz stanu świadomości dzisiejszych młodych ludzi, trochę zagubionych, trochę poszukujących, trochę zniechęconych, ale zdolnych do autorefleksji i odpowiedzi na ważne pytania.”
Wyróżnienie ufundowane przez Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr X we Wrocławiu
Z protokołu jury: „za to, że wyszła z domu i z Internetu; za prosty język, bez pretensji, moralizowania i gadulstwa. Za uważne słuchanie i za czuły opis – za to, że o domu potrafiła opowiedzieć jak o przyjacielu.”
Po odebraniu nagród laureaci odbyli indywidualne konsultacje z jurorami nt. swoich prac konkursowych. Po obiedzie w Restauracji Plastycznej finaliści oraz ich nauczycielki spacerowali po Wrocławiu w towarzystwie organizatorów oraz uczniów wrocławskiej Dziesiątki. Wieczorem obejrzeli spektakl Teatru Polskiego "Kasta la vista" z Mariuszem Kiljanem w roli głównej.
W ramach finału Turnieju, w czwartek 10.03.2023 w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej odbyła się dyskusja z pisarzem, reportażystą i przewodniczących jury Turnieju Jędrzejem Morawieckim. Spotkanie w temacie o granicy między fiction i non-fiction poprowadziła Ewa Obara-Grączewska. Dyskusja dotyczyła najnowszej książki Morawieckiego "Szuga" oraz aktualnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę.
W dniu 12.03.2023 reportaże laureatów XXII edycji Turnieju zostały opublikowane łamach portalu internetowego wrocławskiej Gazety Wyborczej