Edycja XXIII
"Ogólnopolski Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej dla uczniów szkół średnich od 23 lat prowadzi Ewa Obara-Grączewska, polonistka z X LO we Wrocławiu i doradczyni metodyczna z Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. – Zmieniają się władze, ale na hasło „turniej reportażu" otwierają się drzwi i serca. Przez prawie ćwierć wieku stał się rozpoznawalną marką. Pozwala docenić młodych zdolnych i ich nauczycieli, którzy opiekują się nimi z zaangażowaniem – mówi organizatorka. W tym roku na konkurs napłynęły prace także z polskich szkół w Czechach i na Łotwie."
Obszerna relacja z finału XXIII edycji oraz fragmenty nagrodzonych prac pojawiły się na łamach portalu internetowego wrocławskiej Gazety Wyborczej w dniu 10.03.2024.
Gala Finałowa XXIII Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej odbyła się 7 marca 2023 roku o g. 11 w Sali Kameralnej Zachodniej Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego: więcej informacji na Facebooku.
Spośród prac nadesłanych z całej Polski, jury w składzie Jędrzej Morawiecki (przewodniczący), Aneta Augustyn, Joanna Kuciel-Frydryszak, Magdalena Skawińska, Robert Chmielewski i Arkadiusz Lewicki, postanowiło przyznać następujące nagrody:
Nagroda ufundowana przez Prezydenta Wrocławia
Z protokołu jury: „za znalezienie ciekawej bohaterki, której opowieść przybliża losy polskich i ukraińskich Żydów. Autorka wplata dodatkowe wątki, budując spójną i przemyślaną strukturę. Umiejętnie stosuje paralele między losem Żydów w czasie II wojny światowej a sytuacją ukraińskich uchodźców. Tekst o głębokiej, humanistycznej i antywojennej wymowie.”
Nagroda ufundowana przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego
Z protokołu jury: „Za odwagę zmierzenia się z osobistą historią rozpadu świata i za nadzieję na wskrzeszenie”
Nagroda ufundowana przez Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia
Z protokołu jury: „Autorka podjęła bardzo aktualny i istotny społecznie temat. W dobrze skonstruowanej opowieści pokazuje, że na chorobę Alzheimera cierpi w zasadzie cała rodzina. Mamy, więc obraz dnia trzypokoleniowej rodziny, w której seniorka jest osobą chorą, a jej wnuczka autorką reportażu. Reporterka pokazując swoją rodzinę dysponuje ogromną dokumentacją, z której tworzy syntetyczną całość, nie bojąc się ujawniać najbardziej bolesnych szczegółów. Jako czytelnicy jesteśmy blisko bohaterów tej opowieści. Mamy obraz tego, z czym na co dzień zmaga się cała rodzina”
Nagroda ufundowana przez Wojewodę Dolnośląskiego
Z protokołu jury: „Za Opis burzliwych dziejów pradziadka, na którego losy wpływała zarówno Historia pisana wielką literą, jak i dramaty osobiste; Autorka potrafiła nie tylko dostrzec temat blisko siebie, ale i znaleźć dla niego interesującą formę i język. I ciekawego bohatera – indywidualnego i wyrazistego, a jednocześnie takiego, którego dzieje są charakterystyczne dla wielu osób, którym przyszło się zmierzyć z życiem w 20 wieku.”
Wyróżnienie ufundowane przez Dyrektor X Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu
Z protokołu jury: „Reporterskie tematy leżą na… granicy. A granice bywają różne, w tym granice zaborów. A kogo to dziś interesuje? Ano na przykład tych, którzy w granicznych stronach żyją. I o tym jest ten reportaż”. Wylewają się tu na papier wszystkie stereotypy. Autorka konkursowej pracy stara się je przedstawić obiektywnie, rzetelnie i nie zmyśla. Jest prawdziwy problem. Są mieszane małżeństwa i gastronomiczne różnice kulturowe. Są liczne świadectwa różnić i dowody wzajemnej niechęci. Wszystko opisane z dziennikarską pasją, a problem przedstawiony dosyć szeroko. Problem? Tak. Wielowiekowy, zadawniony, anegdotyczny problem między dwoma miasteczkami, z których jedno jest Polską w pigułce.”
Po odebraniu nagród laureaci odbyli indywidualne konsultacje z jurorami nt. swoich prac konkursowych. Po obiedzie w Restauracji Plastycznej finaliści oraz ich nauczycielki wzięli udział w spotkaniu z Magdaleną Skawińską oraz Joanną Kuciel-Frydryszak, które odbyło się o g. 15 w Dolnośląskiej Bibliotece Pedagogicznej: więcej informacji na Facebooku. Wieczór spędzili spacerując po wrocławskim Rynku w towarzystwie pana Przemka z biura turystyczno-eventowego Wrocmania. Wieczorem zostali zaproszeni na kolację przez restaurację OKWineBar. W piątek rano wzięli udział w lekcji muzealnej zorganizowanej przez Muzeum Pana Tadeusza.