#reportażDziała! - lista lektur

Lista lektur w pierwszej edycji #reportażDziała! - konkursu kierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych - została podzielona na 7 kategorii. 

Każdy zespół wybiera 1 lekturę z dowolnej kategorii.

EDUKACJA

1. „Podstawówka ze szklanymi drzwiami

Karolina Tatarzyńska przygląda się szkole, w której nie ma dzwonków, zamiast jedynki dzieci dostają ocenę „jeszcze nie” i obowiązuje zakaz narzekania.

2. „Oni robią polską wersję Khana

Aleksander Pezda opisuje, jak popularny kanał edukacyjny „Khan Academy”, który przebojem zdobywa Internet, za sprawą tłumaczenia na język polski zdobywa popularność nad Wisłą.

3. „Dziennik z podróży

Piotr Stasik opowiada historię letniego projektu fotograficznego – i przyjaźni - Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała.

4. „Zimny chów po norwesku

Tomasz Maćkowiak przedstawia - okiem ojca - przedszkole w Norwegii, w którym dzieci cały czas spędzają na świeżym powietrzu: niezależnie od pogody i pory roku 

5. Projekt: Landfill Harmonic, Khan Academy

KULTURA

1. „Sól ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado i Wim Wenders

Film dokumentalno-biograficzny o Sebastiao Salgado: fotografie społecznym -kronikarzu ludzkiego cierpienia, który po utracie wiary w sens pracy reportera odnalazł siłę w fotografii przyrody. Film o fotografii, powinnościach reportażu i nadziei

2.  „Ostatni nomadzi” reż. Raul de la Fuente.

Muzyczny film drogi o podróży dwóch Basków od Maroka, Laponii, przez Mongolię po Indie; dowód na to, że muzyka to doskonałe medium i narzędzie do porozumiewania się ponad podziałami i kulturami.

3. „Wideokracja” reż. Erik Gandini.

Smutny portret kultury medialnej i włoskiego społeczeństwa, w którym rząd dusz sprawowany jest przez media skupione w ręku jednego człowieka – byłego włoskiego premiera .

4. „Chłopczyce z Kabulu

Jenny Nordberg przygląda się, jak i dlaczego w jednym ze społeczeństw o najbardziej restrykcyjnym rozdziale płci, mógł wykształcić się zwyczaj przebierania dziewczynek za chłopców.

5. projekt: Trzy sztuki w Antarktyce, Polskie Radio Trójka

Muzyk, filmowiec i fotograf wyruszają w rejs jachtem żaglowym na Antarktydę, aby we właściwej im dziedzinie sztuki oddać towarzyszące wyprawie wrażenia. 

EKOLOGIA I NATURA

1. „Więcej niż miód” reż. Marcus Imhoof

Dokument o związku człowieka z pszczołami, przemyśle pszczelarskim i niezwykłej współzależności owadów i ludzi. 

2. „12 srok za ogon” Stanisław Łubieński, wyd. Czarne

Reportaż zamiłowanego ornitologa-humanisty inspirujący do lokalnych działań na rzecz ochrony ptaków

3. „Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny” Maciej Zaremba Bielawski, wyd. Agora

Reportaż ze Szwecji o nielegalnych powiązaniach koncernów drzewnych i administracji publicznej, o naiwnej walce ludzi przeciw karczowiskom, ale przede wszystkim o racjonalizmie, który wcale nie jest racjonalny.

4. „Wyprawa na koniec świata” – Daniel Dencik: Załoga składająca się z naukowców, myślicieli i artystów wyrusza na niezwykłą ekspedycję do podnóża masywu północno-wschodniej Grenlandii. Podróż staje się przyczynkiem do rozważań o naturze świata.

5. „Chmury zbierają się nad żabim rajem

Reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko o gdańskim osiedlu, którego mieszkańcy od pół wieku przenoszą żaby ze skarpy do pobliskiego stawu.

ZDROWIE I SPORT

1. „Dopóki walczysz, wygrywasz

Reportaż Jana Kasi (Polskie Radio Program III) o najgorszej drużynie w Polsce, która przegrywa wszystkie mecze, a jedyny wygrany unieważniają jej władze piłkarskie; reportaż o sile pasji i roli sportu.

2. „Wszystko za Everest

Reportaż Jona Krakauera (wyd. Czarne) o nieszczęśliwej wyprawie na Mount Everest z 1996 roku, granicach odwagi i poświęceń w imię celu i komercjalizacji wypraw górskich.

3. „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” reż. Paweł Łoziński LUB „Daj mi to” reż. Andrzej Titkow 

Dokumenty pokazują różne oblicza psychoterapii

4.  „Siedem kobiet w różnym wieku” – krótkometrażowy dokument Krzysztofa Kieślowskiego przedstawia portrety siedmiu baletnic, od małej dziewczynki po doświadczoną instruktorkę. Opowieść o wieloletnim przygotowaniu do krótkiej kariery, chwilach tryumfu i rezygnacji.

PRZESTRZEŃ MIEJSKA*

1. "Zmiany w Bogocie" („Bogota Change”) reż.  Andreas Dalsgaard – dokument o nieszablonowym podejściu do polityki i organizmu miasta: o przemianach zafundowanych jednej z najniebezpieczniejszych aglomeracji przez dwóch burmistrzów-wizjonerów: Antanasa Mockusa oraz Enrique Peñalosę.

2. „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” Filip Springer, wyd. Karakter 

3. "Wrocław – wejście od podwórza"

Fotoreportaż dokumentujący projekt wykorzystania przestrzeni podwórek do integracji społeczności

4. Projekt: Miasto Archipelag

Reporterski projekt odkrywający na nowo byłe miasta wojewódzkie.

*Lektury dodatkowe: ”Obraz miasta” Kevin Lynch

SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

1. „Arka Jacoba

Fotoreportaż Joanny Strzałko („Duży Format”) o maturzyście z Berlina, który zebrał 290 tys. zł, kupił statek i ocalił od śmierci na morzu już 3 tysiące osób.

2. „CitizenFour”, reż. Laura Poitras

Dokument o Edwardzie Snowdenie: sygnaliście ze Stanów Zjednoczonych, który ujawnił bezprawną masową inwigilację cyfrową obywateli w USA i poza Stanami.

3. „Jak to się robi” reż. Marcel Łoziński

Smutny dokument o marketingu politycznym: reżyser przygląda się pracy Piotra Tymochowicza: doradcy medialnego, który postanowił udowodnić, że z każdego człowieka może zrobić polityka .

4. "Yesmeni naprawiają świat"

Dokument poświęcony niekonwencjonalnej działalności dwóch alterglobalistów, Andy'ego Bichlbauma i Mike'a Bonanno, którzy – poprzez swoje prowokacje wymierzone w wielkie korporacje i rządy – kwestionują normy i dogmaty postępowania, stawiając pytania o granice ludzkiej chciwości. 

SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

1. „Przyjęli nas jak normalnych ludzi. W Dobrej Kawiarni pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną

Stanisław Zasada odwiedza poznańską kawiarnię odpowiedzialną społecznie

2. „Wyjątkowy hotel nad morzem

Grażyna Wielowieyska – reportaż o hotelu w Gdańsku, w którym pracują wychowankowie z trójmiejskich placówek opiekuńczo- wychowawczych. 

3. „Nieobcy. 21 historii żeby się nie bać

Polscy pisarze łączą siły i w zbiorze reportaży pokazują różne oblicza pozornej obcości. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii.

4. „Decrescendo”, reż. Marta Minorowicz

Opowieść o rodzącej się przyjaźni między Tomkiem, młodym psychologiem i muzykiem, a jego pacjentami z domu starości.

5. „Diabeł i tabliczka czekolady

Piotr Paweł Reszka - laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

6. „Jesteśmy coraz fajniejsi. Emeryci wchodzą w wolontariat

Reportaż Magdaleny Szwarc o aktywności społecznej, sportowej i wolontariacie podejmowanym już na emeryturze.

Licznik odsłon: 4046