#reportażDziała! - lista lektur

Opublikowano: 01 kwiecień 2017

Lista lektur w pierwszej edycji #reportażDziała! - konkursu kierowanego do uczniów szkół ponadpodstawowych - została podzielona na 7 kategorii. 

Każdy zespół wybiera 1 lekturę z dowolnej kategorii.

EDUKACJA

1. „Podstawówka ze szklanymi drzwiami

Karolina Tatarzyńska przygląda się szkole, w której nie ma dzwonków, zamiast jedynki dzieci dostają ocenę „jeszcze nie” i obowiązuje zakaz narzekania.

2. „Oni robią polską wersję Khana

Aleksander Pezda opisuje, jak popularny kanał edukacyjny „Khan Academy”, który przebojem zdobywa Internet, za sprawą tłumaczenia na język polski zdobywa popularność nad Wisłą.

3. „Dziennik z podróży

Piotr Stasik opowiada historię letniego projektu fotograficznego – i przyjaźni - Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała.

4. „Zimny chów po norwesku

Tomasz Maćkowiak przedstawia - okiem ojca - przedszkole w Norwegii, w którym dzieci cały czas spędzają na świeżym powietrzu: niezależnie od pogody i pory roku 

5. Projekt: Landfill Harmonic, Khan Academy

KULTURA

1. „Sól ziemi”, reż. Juliano Ribeiro Salgado i Wim Wenders

Film dokumentalno-biograficzny o Sebastiao Salgado: fotografie społecznym -kronikarzu ludzkiego cierpienia, który po utracie wiary w sens pracy reportera odnalazł siłę w fotografii przyrody. Film o fotografii, powinnościach reportażu i nadziei

2.  „Ostatni nomadzi” reż. Raul de la Fuente.

Muzyczny film drogi o podróży dwóch Basków od Maroka, Laponii, przez Mongolię po Indie; dowód na to, że muzyka to doskonałe medium i narzędzie do porozumiewania się ponad podziałami i kulturami.

3. „Wideokracja” reż. Erik Gandini.

Smutny portret kultury medialnej i włoskiego społeczeństwa, w którym rząd dusz sprawowany jest przez media skupione w ręku jednego człowieka – byłego włoskiego premiera .

4. „Chłopczyce z Kabulu

Jenny Nordberg przygląda się, jak i dlaczego w jednym ze społeczeństw o najbardziej restrykcyjnym rozdziale płci, mógł wykształcić się zwyczaj przebierania dziewczynek za chłopców.

5. projekt: Trzy sztuki w Antarktyce, Polskie Radio Trójka

Muzyk, filmowiec i fotograf wyruszają w rejs jachtem żaglowym na Antarktydę, aby we właściwej im dziedzinie sztuki oddać towarzyszące wyprawie wrażenia. 

EKOLOGIA I NATURA

1. „Więcej niż miód” reż. Marcus Imhoof

Dokument o związku człowieka z pszczołami, przemyśle pszczelarskim i niezwykłej współzależności owadów i ludzi. 

2. „12 srok za ogon” Stanisław Łubieński, wyd. Czarne

Reportaż zamiłowanego ornitologa-humanisty inspirujący do lokalnych działań na rzecz ochrony ptaków

3. „Leśna mafia. Szwedzki thriller ekologiczny” Maciej Zaremba Bielawski, wyd. Agora

Reportaż ze Szwecji o nielegalnych powiązaniach koncernów drzewnych i administracji publicznej, o naiwnej walce ludzi przeciw karczowiskom, ale przede wszystkim o racjonalizmie, który wcale nie jest racjonalny.

4. „Wyprawa na koniec świata” – Daniel Dencik: Załoga składająca się z naukowców, myślicieli i artystów wyrusza na niezwykłą ekspedycję do podnóża masywu północno-wschodniej Grenlandii. Podróż staje się przyczynkiem do rozważań o naturze świata.

5. „Chmury zbierają się nad żabim rajem

Reportaż Hanny Wilczyńskiej-Toczko o gdańskim osiedlu, którego mieszkańcy od pół wieku przenoszą żaby ze skarpy do pobliskiego stawu.

ZDROWIE I SPORT

1. „Dopóki walczysz, wygrywasz

Reportaż Jana Kasi (Polskie Radio Program III) o najgorszej drużynie w Polsce, która przegrywa wszystkie mecze, a jedyny wygrany unieważniają jej władze piłkarskie; reportaż o sile pasji i roli sportu.

2. „Wszystko za Everest

Reportaż Jona Krakauera (wyd. Czarne) o nieszczęśliwej wyprawie na Mount Everest z 1996 roku, granicach odwagi i poświęceń w imię celu i komercjalizacji wypraw górskich.

3. „Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham” reż. Paweł Łoziński LUB „Daj mi to” reż. Andrzej Titkow 

Dokumenty pokazują różne oblicza psychoterapii

4.  „Siedem kobiet w różnym wieku” – krótkometrażowy dokument Krzysztofa Kieślowskiego przedstawia portrety siedmiu baletnic, od małej dziewczynki po doświadczoną instruktorkę. Opowieść o wieloletnim przygotowaniu do krótkiej kariery, chwilach tryumfu i rezygnacji.

PRZESTRZEŃ MIEJSKA*

1. "Zmiany w Bogocie" („Bogota Change”) reż.  Andreas Dalsgaard – dokument o nieszablonowym podejściu do polityki i organizmu miasta: o przemianach zafundowanych jednej z najniebezpieczniejszych aglomeracji przez dwóch burmistrzów-wizjonerów: Antanasa Mockusa oraz Enrique Peñalosę.

2. „Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL” Filip Springer, wyd. Karakter 

3. "Wrocław – wejście od podwórza"

Fotoreportaż dokumentujący projekt wykorzystania przestrzeni podwórek do integracji społeczności

4. Projekt: Miasto Archipelag

Reporterski projekt odkrywający na nowo byłe miasta wojewódzkie.

*Lektury dodatkowe: ”Obraz miasta” Kevin Lynch

SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE

1. „Arka Jacoba

Fotoreportaż Joanny Strzałko („Duży Format”) o maturzyście z Berlina, który zebrał 290 tys. zł, kupił statek i ocalił od śmierci na morzu już 3 tysiące osób.

2. „CitizenFour”, reż. Laura Poitras

Dokument o Edwardzie Snowdenie: sygnaliście ze Stanów Zjednoczonych, który ujawnił bezprawną masową inwigilację cyfrową obywateli w USA i poza Stanami.

3. „Jak to się robi” reż. Marcel Łoziński

Smutny dokument o marketingu politycznym: reżyser przygląda się pracy Piotra Tymochowicza: doradcy medialnego, który postanowił udowodnić, że z każdego człowieka może zrobić polityka .

4. "Yesmeni naprawiają świat"

Dokument poświęcony niekonwencjonalnej działalności dwóch alterglobalistów, Andy'ego Bichlbauma i Mike'a Bonanno, którzy – poprzez swoje prowokacje wymierzone w wielkie korporacje i rządy – kwestionują normy i dogmaty postępowania, stawiając pytania o granice ludzkiej chciwości. 

SPOŁECZNOŚĆ LOKALNA

1. „Przyjęli nas jak normalnych ludzi. W Dobrej Kawiarni pracują osoby z niepełnosprawnością intelektualną

Stanisław Zasada odwiedza poznańską kawiarnię odpowiedzialną społecznie

2. „Wyjątkowy hotel nad morzem

Grażyna Wielowieyska – reportaż o hotelu w Gdańsku, w którym pracują wychowankowie z trójmiejskich placówek opiekuńczo- wychowawczych. 

3. „Nieobcy. 21 historii żeby się nie bać

Polscy pisarze łączą siły i w zbiorze reportaży pokazują różne oblicza pozornej obcości. Dochód ze sprzedaży książki przeznaczony jest na pomoc ofiarom konfliktu w Syrii.

4. „Decrescendo”, reż. Marta Minorowicz

Opowieść o rodzącej się przyjaźni między Tomkiem, młodym psychologiem i muzykiem, a jego pacjentami z domu starości.

5. „Diabeł i tabliczka czekolady

Piotr Paweł Reszka - laureat Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki.

6. „Jesteśmy coraz fajniejsi. Emeryci wchodzą w wolontariat

Reportaż Magdaleny Szwarc o aktywności społecznej, sportowej i wolontariacie podejmowanym już na emeryturze.

Jędrzej Morawiecki

Opublikowano: 04 listopad 2015

Adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego, doktor filologii słowiańskiej oraz socjologii. Pracował jako reportażysta dla „Tygodnika Powszechnego”, był także korespondentem Agencji Reuters i współpracownikiem Sekcji Polskiej BBC. W roku 2010 ukazały się dwie jego książki: "Mały człowiek. O współczesnym reportażu literackim w Rosji" i "Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny". Jest laureatem m.in. Nagrody Specjalnej Stowarzyszenia Filmowców Polskich na Krakowskim Festiwalu Filmowym za film dokumentalny pt. "Syberyjski przewodnik" (z Maciejem Migasem). Od lat jest członkiem jury Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej. Regularnie publikuje dla Dziennikarzy Wędrownych.

O sobie: profil na stronie www Katedry Dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Lektura obowiązkowa:

Łuskanie światła. Reportaże rosyjskie, o spotkaniach z rosyjską sektą wissarionowców, która żyje na Syberii, na południu Kraju Krasnojarskiego, w środku tajgi, nominacja do Nagrody im. Beaty Pawlak 2011, szkic historii opublikowany wiosną 2006 na łamach serwisu Dziennikarzy Wędrownych

Krasnojarsk zero, wędrówka przez mikrokosmos poradzieckiego, zamkniętego do niedawna miasta – szarego, betonowego miasta bez właściwości, Miasta-Nic, Miasta-Zero, Nagroda im. Beaty Pawlak 2012, nominacja do Nagrody Ambasador Nowej Europy 2013, rozmowa z Jędrzejem Morawieckim o Białorusi na platformie youtube

Cztery zachodnie staruchy, reportaż o duchach i szamanach, kawał literackiego reportażu, pokazującego, że w istocie droga na wschód jest drogą do wnętrza ludzkiej duszy pod każdą szerokością geograficzną (komentarz Adama Szostkiewicza, Polityka), 2014, wywiad z autorami opublikowany na platformie youtube

Syberyjski przewodnik, nominacja w konkursie głównym oraz Nagroda Publiczności Konkursu Filmów Dokumentalnych i Animowanych 2006, Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich 2006, Kalejdoskop 2005, materiał video na platformie vod.pl.

Nagroda im. Kapuścińskiego

Opublikowano: 03 listopad 2015

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia i promocji najwartościowszych książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Jej celem jest uhonorowanie mieszkającego przez ponad 60 lat w Warszawie Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza, publicysty i poety, najczęściej – obok Stanisława Lema – tłumaczonego polskiego autora.

Więcej informacji o laureatach: strona domowa Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Katarzyna Kobylarczyk (LAUREAT), "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany", Czarne,

Lars Berge (FINALISTA), "Dobry wilk. Tragedia w szwedzkim zoo", Czarne,

Artem Czech (FINALISTA), "Punkt zerowy", Warsztaty Kultury w Lublinie,

Joanna Gierak-Onoszko (FINALISTA), "27 śmierci Toby’ego Obeda", Dowody na Istnienie,

Óscar Martinez (FINALISTA), "Bestia. O ludziach, którzy nikogo nie obchodzą", Post Factum Sonia Draga,

Alberto Arce, "Telefon obwieszcza śmierć. Zapiski korespondenta w Hondurasie", Post Factum Sonia Draga,

Kate Brown, "Czarnobyl. Instrukcje przetrwania", Czarne,

Marta Mazuś, "Historie dziwnych samotności", Wielka Litera,

Agnieszka Pajączkowska, "Wędrowny Zakład Fotograficzny", Czarne,

Paweł Piotr Reszka, "Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota", Agora

Maciej Zaremba Bielawski (LAUREAT), "Dom z dwiema wieżami", Karakter,

Paweł Kapusta (FINALISTA), "Agonia", Wielka Litera,

Mariusz Szczygieł (FINALISTA), "Nie ma", Dowody na Istnienie,

Masha Gessen (FINALISTA), "Będzie to, co było", Prószyński i S-ka,

Ben Judah (FINALISTA), "Nowi Londyńczycy", Poznańskie,

Ilona Wiśniewska, "Lud. Z grenlandzkiej wyspy", Czarne,

Marci Shore, "Ukraińska noc", Krytyka Polityczna,

Niklas Orrenius, "Strzały w Kopenhadze", Poznańskie,

Rob Schmitz, "Ulica wiecznej szczęśliwości. O czym marzy Szanghaj", Czarne

Anna Bikont (LAUREAT), "Sendlerowa. W ukryciu", Czarne,

Sacha Batthyany (FINALISTA), "A co ja mam z tym wspólnego? Zbrodnia popełniona w marcu 1945 roku. Dzieje mojej rodziny", Czytelnik,

Joanna Czeczott (FINALISTA), "Petersburg. Miasto snu", Czarne,

Marek Łuszczyna (FINALISTA), "Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne", Znak,

Ben Rawlence (FINALISTA), "Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców", Znak,

Wolfgang Bauer, "Porwane. Boko Haram i terror w sercu Afryki", Czarne,

Olga Gitkiewicz, "Nie hańbi", Fundacja Instytutu Reportazu,

Arlie Russell Hochschild, "Obcy we własnym kraju. Gniew i żal amerykańskiej prawicy", Wydawnictwo Krytyki Politycznej,

Marcin Kącki, "Poznań. Miasto grzechu", Czarne,

Iwona Szpala, Małgorzata Zubik, "Święte prawo. Historie ludzi i kamienic z reprywatyzacją w tle", Czarne,

Rana Dasgubta (LAUREAT), "Stolica ze złota i snu", Czarne,

Aneta Prymaka-Oniszk (FINALISTA), "Bieżeństwo 1915", Czarne,

Martín Caparrós (FINALISTA), "Głód", Literackie,

Ed Vulliamy (FINALISTA), "Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki", Czarne,

Cezary Łazarewicz (FINALISTA), "Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka", Czarne,

Katarzyna Boni, "Ganbare! Warsztaty umierania", Agora,

Justyna Kopińska, "Polska odwraca oczy", Świat Książki,

Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, "Zabić smoka. Ukraińskie rewolucje", Czarne,

Witold Szabłowski, "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia", Znak,

Monika Sznajderman, "Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna", Czarne

Paweł Piotr Reszka (LAUREAT), "Diabeł i tabliczka czekolady", Agora,

Karolina Domagalska (FINALISTA), "Nie przeproszę, że urodziłam. Historie rodzin z invitro", Czarne,

Michał Książek (FINALISTA), "Droga 816", Fundacja Sąsiedzi,

Jenny Nordberg (FINALISTA), "Chłopczyce z Kabulu. Za kulisami buntu obyczajowego w Afganistanie", przekł. Justyn Hunia, Czarne,

Zbigniew Parafianowicz, Michał Potocki (FINALISTA), "Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę", Czarne,

Magdalena Grzebałkowska, "1945. Wojna i pokój", Czarne,

Wojciech Jagielski, "Wszystkie wojny Lary", Znak,

Asne Seierstad, "Jeden z nas. Opowieść o Norwegii", przek. Iwona Zimnicka, W.A.B.,

Katarzyna Surmiak-Domańska, "Ku Klux Klan. Tu mieszka miłość", Czarne,

Małgorzata Szejnert, "Usypać góry. Historie z Polesia", Znak,

Swietłana Aleksijewicz (LAUREAT), "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", przek. Jerzy Czech, Czarne,

Michał Olszewski (LAUREAT), "Najlepsze buty na świecie", Czarne,

Göran Rosenberg (FINALISTA), "Krótki przystanek w drodze z Auschwitz", przek. Mariusz Kalinowski, Czarne,

Iza Michalewicz (FINALISTA), "Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei", Zwierciadło,

Drauzio Varella (FINALISTA), "Ostatni krąg. Najniebezpieczniejsze więzienie Brazylii", przek. Michał Lipszyc, Czarne,

Ewa Winnicka (NOMINACJA), "Angole", Czarne,

Magdalena Grzebałkowska (NOMINACJA), "Beksińscy. Portret podwójny", Znak,

Piotr Nesterowicz (NOMINACJA), "Cudowna", Dowody na Istnienie,

Paweł Smoleński (NOMINACJA), "Oczy zasypane piaskiem. Notatki z Palestyny", Czarne,

Witold Szabłowski (NOMINACJA), "Tańczące niedźwiedzie. Reportaże z transformacji", Agora.

Elisabeth Åsbrink (LAUREAT), "W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa (Och i Wienerwald står träden kvar)", przek. Irena Kowadło-Przedmojska, Czarne,

Mark Danner (FINALISTA), "Masakra w El Mozote. Opowieść o deprawacji władzy (The Massacre at El Mozote)", przek. Krzysztof Umiński, Wielka Litera,

Wojciech Jagielski (FINALISTA), "Trębacz z Tembisy. Droga do Mandeli", Znak,

Filip Springer (FINALISTA), "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach", Karakter i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie,

Katherine Boo (FINALISTA), "Zawsze piękne. Życie, śmierć i nadzieja w slumsach Bombaju (Behind the Beautiful Forevers. Life, Death, and Hope in a Mumbai Undercity)", przek. Adriana Sokołowska-Ostapko, Znak,

Dionisios Sturis (NOMINACJA), "Grecja. Gorzkie pomarańcze", W.A.B.,

V. S. Naipaul (NOMINACJA), "Indie. Miliony zbuntowanych (India: a Million Mutinies Now)", przek. Agnieszka Nowakowska i Maryna Ochab, Czarne,

Maciej Wasielewski (NOMINACJA), "Jutro przypłynie królowa", Czarne,

Peter Hessler (NOMINACJA), "Przez drogi i bezdroża. Podróż po nowych Chinach (Country Driving: A Journey Through China from Farm to Factory)", przek. Jakub Jedliński, Czarne,

Jolanta Krysowata, inspiracja Patrick Yoka (NOMINACJA), "Skrzydło Anioła. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot", Świat Książki.

Ed Vulliamy (LAUREAT), "Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy (Amexica: war along the borderline)", przek. Janusz Ochab, Czarne,

Lidia Ostałowska (FINALISTA), "Bolało jeszcze bardziej", Czarne,

William Dalrymple (FINALISTA), "Dziewięć żywotów. Na tropie świętości we współczesnych Indiach (Nine lives: in search of the sacred in modern India)", przek. Saba Litwińska, Czarne,

Mariusz Zawadzki (FINALISTA), "Nowy wspaniały Irak", W.A.B.,

Wojciech Jagielski (FINALISTA), "Wypalanie traw", Znak,

Igor T. Miecik (NOMINACJA), "14:57 do Czyty. Reportaże z Rosji", Czarne,

Magdalena Skopek (NOMINACJA), "Dobra krew. W krainie reniferów, bogów i ludzi", Wydawnictwo Naukowe PWN,

Jean Hatzfeld (NOMINACJA), "Sezon maczet (Une saison du machettes)", przek. Jacek Giszczak, Czarne,

Colin Thubron (NOMINACJA), "Utracone serce Azji (The lost heart of Asia)", przek. Dorota Kozińska, Czarne,

Günter Wallraff (NOMINACJA), "Z nowego wspaniałego świata (Aus der schönen neuen Welt. Expeditionen ins Landesinnere)", przek. Urszula Poprawska, Czarne.

Liao Yiwu (LAUREAT), "Prowadzący umarłych. Opowieści prawdziwe. Chiny z perspektywy nizin społecznych", przek. Agnieszka Pokojska, Czarne,

Filip Springer (FINALISTA), "Miedzianka. Historia znikania", Czarne,

Raja Shehadeh (FINALISTA), "Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie", przek. Anna Sak, Karakter,

Colin Thubron (FINALISTA), "Po Syberii", przek. Dorota Kozińska, Czarne,

Francisco Goldman (FINALISTA), "Sztuka politycznego morderstwa, czyli kto zabił biskupa", przek. Janusz Ruszkowski, wyd. Czarne,

Jonathan Littell (NOMINACJA), "Czeczenia. Rok III", przek. Małgorzata Kozłowska, Wydawnictwo Literackie,

Jacek Hugo-Bader (NOMINACJA), "Dzienniki kołymskie", Czarne,

Lidia Ostałowska (NOMINACJA), "Farby wodne", Czarne,

Suketu Mehta (NOMINACJA), "Maximum city Bombaj", przek. Marta Bręgiel-Benedyk, Namas,

Barbara Demick (NOMINACJA), "Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej", przek. Agnieszka Nowakowska, Czarne.

Swietłana Aleksijewicz (LAUREAT), "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", przek. Jerzy Czech, Czarne,

John Pomfret (FINALISTA), "Lekcje chińskiego. Dzieci rewolucji kulturalnej i dzisiejsze Chiny", przek. Jan Halbersztat, Ushuaia.pl,

Wojciech Górecki (FINALISTA), "Toast za przodków", Czarne,

Peter Fröberg Idling (FINALISTA), "Uśmiech Pol Pota", przek. Mariusz Kalinowski, Czarne,

Chloe Hooper (FINALISTA), "Wysoki. Śmierć Camerona Doomadgee", przek. Agnieszka Nowakowska, Czarne,

Yoani Sanchez (NOMINACJA), "Cuba Libre. Notatki z Hawany", przek. Joanna Wachowiak-Finlaison, W.A.B.,

Wojciech Tochman (NOMINACJA), "Dzisiaj narysujemy śmierć", Czarne,

Kevin Frazier i Arto Halonen (NOMINACJA), "W cieniu świętej księgi", przek. Sebastian Musielak, Czarne,

Michał Olszewski (NOMINACJA), "Zapiski na biletach", W.A.B.,

E. Benjamin Skinner (NOMINACJA), "Zbrodnia. Twarzą w twarz ze współczesnym niewolnictwem", przek. Jacek Konieczny, Znak.

Jean Hatzfeld (LAUREAT), "Strategia antylop", przek. Jacek Giszczak, Czarne,

Klaus Brinkbäumer (FINALISTA), "Afrykańska odyseja", przek. Joanna Czudec, Czarne,

Włodzimierz Nowak (FINALISTA), "Serce narodu na przystanku", Czarne,

Riccardo Orizio (FINALISTA), "Zaginione białe plemiona. Podróż w poszukiwaniu zapomnianych mniejszości", przek. Joanna Ugniewska i Mateusz Salwa, Czarne,

Wojciech Jagielski (FINALISTA), "Nocni wędrowcy", W.A.B,

Frank Westerman (NOMINACJA), "Ararat", przek. Piotr Oczko i Sławomir Paszkiet, Iskry,

Jacek Hugo-Bader (NOMINACJA), "Biała gorączka", Czarne,

Asne Seierstad (NOMINACJA), "Dzieci Groznego", przek. Iwona Zimnicka, W.A.B,

Misha Glenny (NOMINACJA), "McMafia. Zbrodnia nie zna granic", przek. Maria Jaszczurowska, W.A.B.,

Tim Butcher (NOMINACJA), "Rzeka krwi. Podróż do pękniętego serca Afryki", przek. Jakub Czernik, Carta Blanca.

Jolanta Krysowata

Opublikowano: 04 listopad 2015

Dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, wieloletni przewodniczący jury Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu im. Wandy Dybalskiej. Od klubu Dziennikarzy Młodzieżowych, przez Polskie Radio, Telewizję Polską, TV Polsat, RTL 7 i gazety, które były kiedyś i te, które wciąż są. Obecnie wójt gminy Wińsko na Dolnym Śląsku.

O sobie: Zawsze uprawiałam dziennikarstwo, w którym o coś chodziło. Jeśli już o nic nie chodzi, rezygnuję i szukam wyjścia. Stąd programy interwencyjne, reportaże i audycje dokumentalne w Polskim Radiu, filmy dokumentalne dla telewizji publicznej, książki (pierwsza pt „Skrzydło Anioła” ukazała się w 2013 roku nakładem Świata Książki). W życiorysie mam programy publicystyczne w Polski Radiu i TVP, talk show w TV Polsat i reportaże w TVP i RTL 7, filmy dokumentalne dla TVP I. Godziłam programy w komercyjnej telewizji („Podejdź no do płota", "Nasze Dzieci", "Ostatnia instancja"), z publicznym "Expressem Reporterów", i "Czasem na dokument". Publikowałam artykuły i reportaże w Press, Pruszyński i s-ka, Przeglądzie, Polityce, Magazynie i Dużym Formacie, felietony w Nowym Dniu i Gościu Niedzielnym, artykuły dokumentalne w kwartalniku historycznym KARTA i felietony w Kurierze Gmin. Pisałam scenariusze i reżyserowałam filmy dokumentalne.

Informacje, teksty, aktualne projekty reporterki: strona domowa.

Lektura obowiązkowa:

Seria reportaży Polska właśnie. Wińsko, wciąż aktualizowane, wszystkoconajwazniejsze.pl, wszystkie części serii,

Osieroceni, historia tajnego ośrodka dla koreańskich dzieci w Polsce, Polskie Radio, międzynarodowe nagrody Prix Europa 2003 oraz Grand Press 2003, materiały Polskiego Radia,

Portret w czerwieni, opowieść o śmiertelnie chorej koreańskiej dziewczynce i polskim lekarzu oraz przyjaźni, jaka ich połączyła, Nagroda Grand Prix KRRiT 2004, materiały Polskiego Radia,

Skrzydło Anioła. Historia tajnego ośrodka dla koreańskich sierot, Świat Książki, nominacja do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego 2013, materiał video z programu Fakty TVP3 Wrocław z dnia 31.10.2013 na platformie youtube,

Nigdy nie wrócisz do domu, historia Stefana Półrula - żołnierza Wojska Polskiego, ofiary mordu sądowego, TVP1, Nagroda Wyróżnienia im. Janusza Krupskiego na Ogólnopolskim Festiwalu Filmowym "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" 2012, materiał video na platformie youtube.

Nagroda im. Torańskiej

Opublikowano: 03 listopad 2015

Nagroda im. Teresy Torańskiej powstała w 2013 roku. Jej celem jest wspieranie twórczości dziennikarskiej i pisarkiej, propagowanie kultury słowa oraz kreowanie i umacnianie postaw etycznych dziennikarzy. Fundacja przyznaje Nagrody im. Teresy Torańskiej.

Więcej informacji o laureatach: strona domowa Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej.

NAJLEPSZY MATERIAŁ DZIENNIKARSKI:

Tomasz i Marek Sekielscy, "Tylko nie mów nikomu" (LAUREAT)

Ludmila Anannikova, Piotr Żytnicki, "Nie płacz, bo będzie zwarcie" (NOMINACJA)

Kalina Błażejowska, "To nie jest kwestia hematologii" (NOMINACJA)

Zuzanna Bukłaha, "Czego Warszawa nie wie. Europa? Ja się zastanawiam, jak córka do szkoły dojedzie, jeśli autobusy polikwidują" (NOMINACJA)

Anna Kalita, "Dziewczynki za pięć tysięcy dolarów, chłopcy za dziesięć" (NOMINACJA)

Anna Kalita, "Opowiem pani, jak sprzedałam syna" (NOMINACJA)

Paweł Kapusta, "Nie bój się psa, który szczeka. Kuratorzy sądowi" (NOMINACJA)

Małgorzata Niemczyńska, "Instrukcja obsługi" (NOMINACJA)

Janusz Schwertner, "Tutaj nie jestem księdzem. Jak się pracuje w Szlachetnej Paczce" (NOMINACJA)

Marek Szymaniak, "My, bezdomniaki od jabłek" (NOMINACJA)

Mirosław Wlekły, "Siedemnaście śmierci na minutę" (NOMINACJA)

Agnieszka Żądło, "Wszyscy chcą nas kupić przed wyborami" (NOMINACJA)

NAJLEPSZA KSIĄŻKA:

Katarzyna Sumiak-Domańska, "Kieślowski. Zbliżenie" (LAUREAT)

Elisabeth Asbrink, "Made in Sweden" (NOMINACJA)

Julia Boyd, "Wakacje w Trzeciej Rzeszy" (NOMINACJA)

Maciej Czarnecki, "Skandynawia Halal. Islam w krainie białych nocy" (NOMINACJA)

Paweł Kapusta, "GAD" (NOMINACJA)

Joanna Kuciel-Frydryszak, "Służące do wszystkiego" (NOMINACJA)

Cezary Łazarewicz, "Wstając z kolan" (NOMINACJA)

Cezary Łazarewicz, "Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia" (NOMINACJA)

Emil Marat, Stanisław Aronson, Michał Wójcik, "Wojna nadejdzie jutro" (NOMINACJA)

Jarosław Mikołajewski, "Cień w cień" (NOMINACJA)

Joanna Ostrowska, "Przemilczane" (NOMINACJA)

NAJLEPSZY MATERIAŁ DZIENNIKARSKI:

Ludmiła Anannikova, "Niepełnosprawny? No to dożywocie" (LAUREAT)

Grzegorz Głuszak, "Sprawa Komendy" (NOMINACJA)

Bertold Kittel, Piotr Wacowski, Anna Sobolewska, "Polscy neonaziści" (NOMINACJA)

NAJLEPSZA KSIĄŻKA:

Michał Wójcik, "Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci" (LAUREAT)

Jacek Hołub, "Żeby umarło przede mną. Opowieści matek niepełnosprawnych dzieci" (NOMINACJA)

Małgorzata Szejnert, "Wyspa węży" (NOMINACJA)

NAJLEPSZE W INTERNECIE:

Mateusz Ratajczak, za cykl artykułów (LAUREAT)

Bartosz Józefiak, "Zanim zadzwonisz na 112, bo zapomniałeś PIN-u do telefonu, przeczytaj ten tekst" (NOMINACJA)

Magdalena Chodownik, "Wojna, która ma zapach barbowalu" (NOMINACJA)

LITERATURA FAKTU:

Agnieszka Dauksza, "Klub Auschwitz i inne kluby" (LAUREAT)

Marek Łuszczyna, "Małe zbrodnie. Polskie obozy koncentracyjne" (NOMINACJA)

Jarosław Mikołajewski, "Terremoto" (NOMINACJA)

Robert Walenciak, "Modzelewski-Werblan. Polska Ludowa" (NOMINACJA)

REPORTAŻ:

Wojciech Bojanowski, Reportaż o Igorze Stachowiaku (LAUREAT)

Urszula Jabłońska, "Zasnąć obok wściekłego psa" (NOMINACJA)

Mirosław Wlekły, "Niewolnicy z bananowej republiki" (NOMINACJA)

Katarzyna Włodkowska, "Dom zły" (NOMINACJA)

INTERNET:

Paweł Kapusta, "Trudno ratować kogoś, kogo życie rozlało się po podłodze i kapie" (LAUREAT)

Nina Harbuz, "Myślałem że dorastam w normalnym domu" (NOMINACJA)

Bartosz Józefiak, "Małe miasto i muzułmanie. Ełk po zabójstwie Daniela" (NOMINACJA)

Bianka Mikołajewska, Konrad Szczygieł, Cykl 3 materiałów o działalności min. Szyszki (NOMINACJA)

NAJLEPSZY REPORTAŻ:

Tomasz Kwaśniewski, "Mój dziadek wyklęty" (LAUREAT)

Ewa Kalata, "Test gołębia" (NOMINACJA)

Anna Kalita, "Tu nie ma sprawiedliwości" (NOMINACJA)

Magdalena Nimer, "Tempelhof szczypie w oczy" (NOMINACJA)

Donata Subbotko, "Rozmowa z prof. Henrykiem Samsonowiczem" (NOMINACJA)

NAJLEPSZA KSIĄŻKA Z ZAKRESU LITERATURY FAKTU:

Witold Szabłowski, "Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzie z Wołynia" (LAUREAT)

Jacek Hugo-Bader, "Skucha" (NOMINACJA)

Joanna Olczak-Ronikier, "Wtedy. O powojennym Krakowie" (NOMINACJA)

Marek Rabij, "Życie na miarę. Odzieżowe niewolnictwo" (NOMINACJA)

Bartek Sabela, "Wszystkie Ziarna Piasku" (NOMINACJA)

NAJLEPSZE W INTERNECIE:

Konrad Kruczkowski, "Jesteśmy głusi" (LAUREAT)

Nina Harbuz, "Kobiety III Rzeszy" (NOMINACJA)

Grażyna Latos, "Sabha o nic nie prosi" (NOMINACJA)

Marek Szymaniak, "Świat się dusi. To oni płacą za Twoje tanie ciuchy i komórkę" (NOMINACJA)

NAJLEPSZY MATERIAŁ DZIENNIKARSKI:

Justyna Kopińska (materiały reporterki na stronach Gazety Wyborczej)

NAJLEPSZA KSIĄŻKA Z ZAKRESU LITERATURY FAKTU:

Magdalena Grzebałkowska, "1945. Wojna i pokój" (LAUREATKA)

Wojciech Jagielski, "Wszystkie wojny Lary" (NOMINACJA)

Anna Janko, "Moja zagłada" (NOMINACJA)

Aleksander Kaczorowski, "Havel. Zemsta bezsilnych" (NOMINACJA)

Anna Kłys, "Tajemnica pana Cukra" (NOMINACJA)

NAJLEPSZY MATERIAŁ DZIENNIKARSKI:

Małgorzata Kozera (LAUREAT), „Był bunt”, TVP Kultura (laureatka), oficjalny trailer,

Katarzyna Kolenda-Zaleska (NOMINACJA), „Strateg”, TVN, cały wywiad na platformie player.pl,

Grzegorz Sroczyński (NOMINACJA), cykl wywiadów, Gazeta Wyborcza, lista tekstów Grzegorza Sroczyńskiego dostępnych na stronie www.wyborcza.pl.

NAJLEPSZA KSIĄŻKA Z ZAKRESU LITERATURY FAKTU:

Alexandra Richie (LAUREAT), „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”, Wydawnictwo W.A.B., Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa W.A.B.,

Magdalena Grochowska (NOMINACJA), „Strzelecki. Śladem nadziei”, Świat Książki, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa Świat Książki,

Shana Penn (NOMINACJA), „Sekret Solidarności. Kobiety, które pokonały komunizm w Polsce”, Wydawnictwo W.A.B., Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa W.A.B..

STYPENDIUM DLA MŁODEGO DZIENNIKARSKIEGO TALENTU:

Kalina Błażejowska (LAUREAT), „Szeherezada ze Zgierza”, Tygodnik Powszechny, Materiał ze strony www.tygodnikpowszechny.pl,

Grzegorz Szymanik (NOMINACJA), m.in. „Pomarańczowo-czarne popołudnie”, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Kamil Bałuk (NOMINACJA), m.in. „Zeszyt zgonów” i „Biały miś”, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl.

NAJLEPSZY MATERIAŁ DZIENNIKARSKI:

Edyta Krześniak (LAUREAT), „Afera Antybiotykowa”, Uwaga TVN, Materiał z programu "Uwaga" stacji TVN,

Magdalena Szwarc (NOMINACJA), „Co nas uszczęśliwia?”, Gazeta Wyborcza, Magazyn Świąteczny, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Magdalena Szwarc (NOMINACJA), „Doktorzy na głodzie”, Gazeta Wyborcza, Magazyn Świąteczny, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Ewa Wołkanowska-Kołodziej (NOMINACJA), „Idź i jedz!”, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Grzegorz Szymanik (NOMINACJA), „Patriota robi swoje”, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Magdalena Kicińska (NOMINACJA), „Kto kocha najbardziej na świecie?”, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Filip Skrońc (NOMINACJA), „Ich tajskie miłości”, Przekrój, tekst do odnalezienia w wydaniu 21/2013,

Daniel Flis (NOMINACJA), „Małżeństwo ze Schizofrenią”, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Joanna Turowicz (NOMINACJA), „Kobiety z Kaukazu Północnego”, Fundacja Międzynarodowego Festiwalu MALTA, fragment tekstu,

Cezary Łasiczka (NOMINACJA), „Wywiad z prof. Heleną Żakowską-Henzler”, TOK FM, materiały Radia TOK FM,

Jakub Janiszewski (NOMINACJA), „Rozmowa z Marcinem K.”, TOK FM, materiały Radia TOK FM,

Aleksandra Rek (NOMINACJA), „Historia Michała”, TVP2, Magazyn Ekspresu Reporterów, odcinek 986 Magazynu Ekspresu Reporterów,

Krzysztof Glondys (NOMINACJA), „Stacz”, TVP2, Reporter Polski, odcinek 5 Reportera Polskiego,

Krzysztof Włostowski (NOMINACJA), „Pilot”, TVP2, Reporter Polski, odcinek Reportera Polskiego z 16.09.2013.

STYPENDIUM:

Bartłomiej Pograniczny (LAUREAT), „W tym roku nie miałem czasu nawet na Hollywood”, Batorak, Materiał ze strony Newsweek.pl,

Kamil Bałuk (NOMINACJA), „Zostań, kto nam tak posprząta”, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Konrad Oprzędek (NOMINACJA), „Magdaleny Mierzwińskiej życie bez przeszłości”, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy, Materiał ze strony www.wysokieobcasy.pl,

Katarzyna Osiadło (NOMINACJA), „Licealista miał narkotyki”, Gazeta Wyborcza, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Ewelina Karpowiak (NOMINACJA), „Transseksualistka opowiada: ‚Zdradził mnie seks’”, Gazeta.pl Łódź, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Grzegorz Szymanik (NOMINACJA), „Teraz wszyscy jesteśmy twoimi oczami, Ahmedzie Hararo”, Gazeta Wyborcza, Duży Format, Materiał ze strony www.wyborcza.pl,

Kalina Błażejowska (NOMINACJA), „Uciekinier”, Tygodnik Powszechny, Materiał ze strony www.tygodnikpowszechny.pl.

KSIĄŻKA:

Małgorzata Rejmer (LAUREAT), „Bukareszt. Kurz i krew”, Czarne, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa Czarne,

Matthew Brzeziński (NOMINACJA), „Armia Izaaka. Walka i opór polskich Żydów”, Znak, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa Znak,

Adam Leszczyński (NOMINACJA), „Zbawcy mórz”, Wielka Litera, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa Wielka Litera,

Remigiusz Grzela (NOMINACJA), „Było, więc minęło”, PWN, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa PWN,

Michał Książek (NOMINACJA), „Jakuck”, Czarne, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa Czarne,

Anne Applebaum (NOMINACJA, Tytuł Książki Roku 2013), „Za żelazną kurtyną”, Świat książki, Materiały dotyczące książki, recenzje ze strony www Wydawnictwa Świat Książki.

Podkategorie

2024  Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej   globbersthemes joomla templates