Edycja IV
W IV Turnieju Reportażu wzięli udział uczniowie liceów ogólnokształcących i profilowanych, liceów zawodowych ekonomicznych i technicznych oraz z technikum – ze Złotoryi, Wrocławia, Nowej Rudy, Bierutowa, Ziębic, Kłodzka, Oleśnicy, Świdnicy, Bystrzycy Kłodzkiej, Bolesławca, Dzierżoniowa, Twardogóry, Żmigrodu, Ząbkowic Śląskich, Strzelina, Bielawy, Trzebnicy, Kluczborka, Nysy, Lubina oraz Obornik Śląskich.
Jury w składzie:
Jolanta Krysowata – przewodnicząca, Wanda Dybalska, Robert Chmielewski, Jędrzej Morawiecki, Jerzy Kamiński oraz Arkadiusz Lewicki po przeczytaniu 137 prac przysłanych przez uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Dolnego Śląska i Opolszczyzny postanowiło przyznać:
I nagrodę za reportaż "Mieć buty na obcasie" Marcie Musze (uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Kluczborku; opiekun – Teresa Kaczmarska);
Z protokołu jury:
„Mieć buty na obcasie"
Niezwykły życiorys zauważony przypadkiem. Mimochodem opisany tak zwięźle i obrazowo, że czasami trudno w niego uwierzyć. I w tym jego urok. Choć chciałoby się wiedzieć więcej.
II nagrodę Kacprowi Czartoryjskiemu za reportaż "Narodziny cudu" (uczeń X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, opiekun – Ewa Obara-Grączewska);
Z protokołu jury:
"Narodziny cudu"
Szczery do bólu, prawdziwy od pierwszego do ostatniego zdania. Męski tekst na kobiecy temat. Tak trzeba wywracać wyobrażenie o świecie, płci i pisaniu. Autor ma wszelkie talenty ku temu, by następnym razem napisać o obcych, równie prawdziwie.
III nagrodę Barbarze Wojtkowiak za reportaż "Undergroundowy fryzjer" (uczennica Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy, opiekun – Monika Komisarczyk);
Z protokołu jury:
"Undergroundowy fryzjer"
Temat z ogłoszenia. I bardzo dobrze. Trafiłam kiedyś na anons „sprzedam siekierę i pieniek”, ale nic z tego nie wyszło. A tu wyszło. Zjawisko powszechne a bohater niepospolity. Sprawność, zarówno w zbieraniu materiału jak i jego opracowaniu. Nie trzeba lubić dredów, żeby o nich dobrze napisać.
Jurorzy przyznali także wyróżnienia dla reportaży:
- "Co z roweru potrafi zrobić człowiek, a raczej, co rower potrafi zrobić z człowiekiem?" Jacka Siankiewicza (z X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, opiekun – Małgorzata Jakubek),
- "Drogi wiatr we włosach" Weroniki Maceluch (z Liceum Ogólnokształcącego w Strzelinie; nauczyciel – Edyta Wesołowska),
- "Misja Asi" Kamili Hober (z X Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, opiekun – Małgorzata Jakubek),
- "604" Tomasza Dziubdzińskiego (z X LO we Wrocławiu, opiekun – Małgorzata Jakubek),
- "Historie mimiczne" Zuzanny Karwasz (z X LO we Wrocławiu, opiekun – Małgorzata Jakubek),
- "Kolorowe gawrony" Pauliny Spiak (z Powiatowego Zespołu Szkół w Obornikach Śląskich, nauczyciel – Jolanta Matkowska).
Nagrodzone teksty zostały opublikowane w Gazecie Wyborczej.
Polskie Radio Wrocław przyznało nagrodę specjalną – wakacyjną praktykę dziennikarską – dla: Kamili Hober, Marty Muchy, i Pauliny Spiak.
Praktykę dziennikarską w Telewizji Wrocław zdobył Tomasz Dziubdziński.
Ponadto laureaci otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez:
- Marszałka Województwa Dolnośląskiego,
- Wojewodę Dolnośląskiego,
- Polkomtel SA,
- Gazetę Wyborczą,
- Wydawnictwo Witolda Podedwornego.
Cenną pamiątką dotychczasowych czterech edycji konkursu jest publikacja przygotowana przez autorkę i organizatorkę Turnieju Ewą Obarę - Grączewską pt. "Ugryźć prawdę. Turniej Reportażu 2001 – 2004" (Wydawnictwo Atut).